7 ay önce

TerraFirmaCraft’ı Nasıl Oynayabilirim ?

TerraFirmaCraft Kapak

Konu İçerik Başlıkları:

1- Giriş

2- TerraFirmaCraft Nedir ?

3- TerraFirmaCraft’ı Bilgisayarıma Nasıl Kurabilirim ?

3.a- Temel TerraFirmaCraft Kurulumu

3.a.2- Kurulum İşlemi

3.b- 6 Modluk TerraFirmaCraft Küçük Mod Paketi ile Beraber Kurulum

3.b.2- Mod Listesi  

3.b.3- Kurulum İşlemi

4- Sık Sorulan Sorular

5- Konu Ekleri ve Bulamayanlar İçin Konu İçi Gömülü Olan Linkler

6- Duyurular, Uyarılar ve Son Söz

1- Giriş:

 Bu rehber sayesinde siz kullanıcılar TerraFirmaCraft’ı kişisel bilgisayarınızda oynayabileceksiniz. Bu sadece kurulum rehberidir. Oyunun nasıl oynanacağına dair dev rehber yakında yayımlanacaktır.

2- TerraFirmaCraft Nedir ?

 TerraFirmaCraft küçük bir ekip tarafından geliştirilen bir Minecraft modudur. Altını çizerek yeniden belirtelim tek bir moddur. Sloganları olan ” Minecraft; ama olması gerektiği gibi. ” cümlesinden de anlaşıldığı gibi büyük ve neredeyse tüm Minecraft’ı değiştiren bir mod.

3- TerraFirmaCraft’ı Bilgisayarıma Nasıl Kurabilirim ?

3.a- Temel TerraFirmaCraft Kurulumu:

Temel TerraFirmaCraft kurulumu oldukça basittir ( Bu kurulumu yapacakların 3.b bölümünü okumasına/uygulamasına gerek yoktur ! ). Bu kuruluma harici modlar eklemekte özgürsünüz fakat harici modlar eklerken ” Duyurular, Uyarılar ve Son Söz ” bölümünü de mutlaka okumalısınız.

Tekrar belirtmek isterim ki bu sadece tek bir moddur ama diğer modlar gibi kurulmaması gerekir. Şimdi ” Kurulum İşlemi ” kısmına geçelim.

3.a.2- Kurulum İşlemi:

Öncelikle ” TerraFirmaCraft Mod Dosyası “nı indiriyoruz. Bu dosya bizim tek modumuz olacak. Bunu bir kenara koyup devam ediyoruz. İkinci olarak TerraFirmaCraft’ın kurulmasını istediğiniz bir yere TFC adlı bir klasör açmalısınız. Klasör adı değişebilir. Bu klasöre TerraFirmaCraft’ın dosyaları kurulacak. Normal Minecraft dosyalarımızla karışmamasını bu şekilde sağlıyoruz. Şimdi ise bu dosyanın dosya bağlantısını Şekil 1.a’daki gibi kopyalıyoruz. Bu da panoya kopyalanmış şekilde duracak.

 – Şekil 1.a –

Elimizde hali hazırda bulunan Minecraft oyununa girip 1.7.10’da normal bir şekilde oyuna giriyoruz. Oyuna girildiğinde yeni bir profil oluşturuyoruz (Bu profilin adı fark etmeyecektir. ). Şekil 2.a’daki gibi panoya aldığımız bağlantıyı belirli alana yapıştırıyoruz. Bu sayede gerekli olan dosyalar ilk önce kurduğunuz klasöre kurulacak.

– Şekil 2.a –

Şimdilik bunları bir kenara alın ve ” Forge Installer Dosyası “nı indiriyoruz. Eğer elinizde hali hazırda kurulu ise bu adımı geçebilirsiniz. Forge Installer Dosyası’nı açın ve kurulumunu yapın. Bu aşama biraz sürecektir. Kurulumu yaptıktan sonra Minecraft’a girin ve TerraFirmaCraft için kurduğunuz profile gelin. Sürüm olarak az önce kurduğunuz Forge versiyonunu seçin. Oyuna girin. Açıldıktan sonra oyunu kapatabilirsiniz. Şimdi TFC ya da sizin verdiğiniz başka bir isimli TerraFirmaCraft dosyalarını barındıracak klasöre giriyoruz. ” Mods ” klasörünün içine hali hazırda elimizde bulunan bir kenara aldığımız ” TerraFirmaCraft Mod Dosyası “nı atıyoruz. Oyuna TerraFirmaCraft için kurduğunuz profil ile giriyoruz. Eğer sorunsuz bir şekilde TerraFirmaCraft evrenini görüyorsanız ve sorunsuz oynayabiliyorsanız kurulum işlemi sorunsuz tamamlanmıştır. Bundan sonra TerraFirmaCraft oynamak için kurduğunuz profille oyuna giriş yapmalısınız. 

3.b- 6 Modluk TerraFirmaCraft Küçük Mod Paketi ile Beraber Kurulum:

6 Modluk TerraFirmaCraft Küçük Mod Paketi kurulumu oldukça basittir ( Bu kurulumu yapacakların 3b bölümünü okumasına/uygulamasına gerek yoktur). Bu kuruluma verilenlerden harici modlar eklemekte özgürsünüz fakat harici modlar eklerken ” Duyurular, Uyarılar ve Son Söz ” bölümünü de mutlaka okumalısınız. Ekstra 5 mod sizin oynamanıza yardımcı olacaktır.

 Mod Listesi:

Optifine HD

 Voxel’s Mini Map

 Not Enough Items

 Not Enough Items TerraFirmaCraft Plugin

 Waila

Belirtmek isterim ki bu sadece tek bir mod olmasına rağmen diğer modlar gibi değildir. Ben de isterdim ki 30 mod ekleyeyim ama TerraFirmaCraft neredeyse tüm modlarla çakışmakta. Bu haliyle bırakın 5 mod da oynanışı etkilemeyen modlar sizin oyununuzu kolaylaştıracak modlar bunlardır. Şimdi ” Kurulum İşlemi ” kısmına geçelim.

Kurulum İşlemi:

 İlk olarak TerraFirmaCraft’ın kurulmasını istediğiniz bir yere TFC adlı bir klasör açmalısınız. Klasör adı değişebilir. Bu klasöre TerraFirmaCraft’ın dosyaları kurulacak. Normal Minecraft dosyalarımızla karışmamasını bu şekilde sağlıyoruz. Şimdi ise bu dosyanın dosya bağlantısını Şekil 3.a’daki gibi kopyalıyoruz. Bu da panoya kopyalanmış şekilde duracak.

 – Şekil 3.a –

Elimizde hali hazırda bulunan Minecraft oyununa girip 1.7.10’da normal bir şekilde oyuna giriyoruz. Oyun açılınca kapatabilirsiniz. Şimdi ise ” Forge Installer Dosyası “nı indiriyoruz. Eğer elinizde hali hazırda kurulu ise bu adımı geçebilirsiniz. Forge Installer Dosyası’nı açın ve kurulumunu yapın. Bu aşama biraz sürecektir. Kurulumu yaptıktan sonra Minecraft’a girin ve TerraFirmaCraft için kurduğunuz profile gelin. Sürüm olarak az önce kurduğunuz Forge versiyonunu seçin. Oyuna girin. Açıldıktan sonra oyunu kapatabilirsiniz. Şimdi bir API kurmamız gerekmekte. ” LiteLoader Installer Dosyası “nı indiriyoruz. Şekil 4.a’daki gibi sürümü Forge’lu versiyon ile değiştiriyoruz.

 – Şekil 4.a –

Kurulum bittikten sonra oyuna giriyoruz ve ” LiteLoader 1.7.10 with Forge 10.13.4.1558 ” adlı profile giriyoruz. Edit Profile diyoruz. Şimdi eskiden panoya kopyaladığımız klasör bağıntısını Şekil 5.a’daki gibi gerekli alana yapıştırıyoruz.

 – Şekil 5.a –

Şimdi tekrar oyuna giriş yapıyoruz. Oyun açıldıktan sonra sorun yoksa kapatın. Şimdi ” mods Dosyası “nı indiriyoruz. İndirdiğiniz .zip dosyasını masaüstünüze çıkarın. İçinde bir mods dosyası var. Bu dosyayı TerraFirmaCraft dosyaları için kuruduğunuz klasörün içine direkt olarak atın ( .zip olarak değil çıkardığınız mods klasörünü kurduğunuz klasöre atın ! ). Bu işlem de bittikten sonra Minecraft’a giriyoruz ve LiteLoader profilini seçiyoruz. Edit Profile dedikten sonra Şekil 6.a’daki gibi belirli alana şu girdileri yapıştırıyoruz:

-Xmx1024M -Duser.language\u003den -Duser.country\u003dUS

 – Şekil 6.a –

İşlem bittikten sonra oyuna girebilirsiniz. Eğer sorunsuz bir şekilde 9 mod aktif yazısı var ise ve oyuna girebiliyor iseniz işlem başarılıyla tamamlanmış demektir.

4- Sık Sorulan Sorular:

S1: TerraFirmaCraft’ı açmam için gereken programlar nelerdir ?

 C1: Ek bir programa sahip olmanız gerekmez. Minecraft oyununuz ve Java 8.1 Update 101 bilgisayarınızda kurulu ise oynayabilirsiniz.

 S2: TerraFirmaCraft bir mod paketimidir ?

 C2: Konuda da belirtildiği gibi sadece tek bir moddur TFC.

 S3: 1.7.10 sürümünden başka oynayabileceğim sürümü mevcut mu ?

 C3: En yüksek olarak 1.7.10’da oynanabilmekte. 

 S4: LiteLoader API’si tam olarak niye kurulumunu yaptım.

 C4: Voxel’s Mini Map modu için bu API gereklidir.

 S5: Oyuna nereden giriş yapacağım bir dahaki sefere ?

 C5: Eğer 3.a bölümünü okuduysanız TerraFirmaCraft için kurduğunuz profilden eğer 3.b bölümünü uyguladıysanız LiteLoader profilinden oyuna giriş yapmalısınız.

5- Konu Ekleri ve Bulamayanlar İçin Konu İçi Gömülü Olan Linkler:

Konu ekleri:

Sinan ve Selim’in birlikte oynadıkları TerraFirmaCraft videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bulamayanlar için Konu İçi Gömülü Olan Linkler:

TerraFirmaCraft Mod Dosyası

Forge Installer Dosyası

mods Dosyası

LiteLoader Installer Dosyası

6- Duyurular, Uyarılar ve Son Söz

Duyurular:

AtariKafa ve Oyun Portal’ın belirli abonelere ulaşmaları şerefine bir şeyler yapmak istiyoruz fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Uyarılar:

Rehberde bulunan moda/modlara ek olarak mod eklemek istemiyorsanız öncelikle TerraFirmaCraft klasörünün bir yedeğini alın. TFC modu ile neredeyse her mod çakışmakta.

Eğer Mini Map modunu değiştirmek istiyorsanız değiştireiblirsiniz bunun için LiteLoader’ı silip o minimap’ın kendi API’sini kurmanız gerekmektedir. 

 Eğer çakışmayan fakat API gerektiren modlar var ise API’lerin uyuşup uyuşmadığına bakınız.

 Son Söz:

 Rehber’i beğendiyseniz aşağıya yorum bırakabilirsiniz. Konu tamamen bana aittir ve alıntı yapmamanızı rica etmek zorundayım.

Karanlığı aydınlatmak bizim işimiz. Karanlığa gireni çıkaran da. Bazen de düşenleri kurtardığımız olur. İyi günler … 7/24 Tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Bana ulaş !

Email: [email protected]

Gmail: [email protected]

Steam/Twitter: Meka33

Meka33