5 ay önce

Minecraft Ortamında Haritalar Nasıl Yapılır, Nelere Dikkaet Edilir ?

Minecraft Ortamında Yapımlar Oluşturma / Minecraft Aslında Nedir ?

Minecraft, hepinizin bildiği gibi 2009 yılında Mojang tarafından çıkartılmıştı ve şuan Microsoft’un elinde. Peki aslında nedir bu minecraft ? Bir oyun mu ? Hayır tamamen sadece bir oyun değildir. Minecraft aslında bir platform olarak görülmelidir. Komutlar ile aslında oyunun içinde bir oyun yapabilirsiniz. bir tür oyun motoru da diyebiliriz. Normal bir oyun motorundaki gibi scriptleri kullanarak yeni bir oyun yani kısaca haritaları oluşturabiliriz. Bunlar tabii ki küçük ve önemsiz şeyler değil. Büyük uğraşlar gerektirir. Oyuncunun gözüne hoş ve bir o kadar da oynanabilir olmalıdır. Göz zevki ve karmaşıklık tabii ki de doğru orantılıdır. Ne kadar yoğunlaşırsanız o kadar da karmaşık olur bunun sonucunda da göz zevki artmış olur.

Minecraft ortamında yapımlar oluşturmak aslında hiç basit değidlir. Bu işin taslağını yani mekanların kabaca oluşturulması ilk adımdır. Daha sonra mekanikler yani komutlarla bağdaş olarak çalışacak başka mekanlar. Onu da atlattıktan sonra eğer dilerseniz kabataslak olarak yaptığınız mekanları gleiştirebilirsiniz. Bunların sonunda tüm komutları birleştirerek mekaniklerle haritayı birleştirirsiniz. Kayıt sistemleri, ana menü kitapçıkları ve başlangıç menüsü gibi küçük makineleri Team Kurt olarak hazırlamaktayız daha sonra bu mekaniklerin nasıl çalıştığını da başka bir konuda göstereceğim. Öncelikle ama her şeyden önce bir hikayeniz ve karakteriniz olmalı. Yani haritaya başlarken öküzün trene baktığı gibi bakmamalısınız.Planlı ve sistematik ilerlemek hem sizin yararınıza hem de harcadığınız zamanınıza yarıyacaktır. Elinizde bir plan yoksa bu işlere girmeyin. Minecraft’tan ayrı bir iş yapıyoruz ama Minecraft adı altında oluyor. Bunun için kullanıcıya bir çok yerde bu ayrı oyunun Minecraft olmadığını hatırlatın. hikayenizi tamamladınız. Bir tanıtım yapıcaksınız var ise karakterlerin özelliklerini ilk başta sistematik kodlarla kullanıcıya duyuracaksınız. Bu süreci yapmadan önce tüm haritayı olmasa da bir kısmını ek bloklar kullanmadan oluşturun. Daha sonra göz zevki için modlar ve doku paketleri çıkartacağız. Oyundan bağımsız sesler ve konuşmalar kullanacağız. Bu kısımlar ev ortamında yapılabilir ama normalden daha çok uğraş gerektirir.

Kısaca hemen ilk adımımıza ve yazımın ilk partına başlayayım. Hikaye oluşturma süreci ve karakter tasarımı;

Yazımda da belirttiğim gibi elinizde sağlam bir hikaye yoksa oyuncu bu oyuna ilgi duymayacaktır. Mümkünatınız var ise oyuncuyu sıkmadan 2 saat boyunca haritanızda tutacak bir hikaye yazın. Hikayenizi binlerce kez eğenmeyip dğeiştirebilirsiniz ve ya ilk denemede başarılı olursunuz bu sizin azminize bağlı ve kararlılığınıza. Daha önce buna benzer fazla harita göremeyecektir kullanıcılar en azından bu şekilde görmeyecektir. Belki de 1 yılınızı alacak bu çalışma çalışmanızı azimle bitirmeniz yarıda bırakmamanız gerekir. Yoksa yazdığınız hikaye de oyununuz da çöplüğü boylar. Peki hikayenizin tam olduğunu ne zaman anlayacaksınız ? Basit bir yöntem ile test edin kitap gibi baştan okuyun. Saçma bölümler hikayeye bir özellik getirir. Yaratıcı bölümler de hikayeye başka bir özellik getirir. Hepsini harmanladıysanız sıkıntı çıkmadan karakterinizi planlamaya geçebilirsiniz.

Karakterinizin nasıl olmasını istersiniz. Bir düşünün. Tam olarak bulduğunuzda ona ilişkin 2 tane daha karakter yaratın ki kullanıcıya seçme hakkı verilsin. Düşünceler ve görünüş bambaşka olmalı. Doku paketinde görünüşü halledeceğiz. Düşünceler için hikayenize uyarlanmış 2 tane daha hikaye gerektirecek. Her birinde çalışmak için bir ömrünüz var zaten. Ne kadar alternatif son planlarsanız o kadar iyi olacaktır. Devam haritası o kadar çok beklenmiş olur. Parkour haritası bile yapıcaksanız bir hikayeye bağlayıp öyle yapın. Bu tüm haritalarda geçerlidir. Adventure Map’leri esas alıcağız ama biz.

Karakter tasarımına en son girişeceksiniz sadece planlamanızı şimdiden yapın sakın ola da doku paketlerinden önce tüm haritanın buildlerini yapmaya kalkışmayın. Bloklar dahil her şeyi yumuşatıp üzerinde oynamalar yapıcağız gerekirse ek modlar çıkaracağız.

Hikaye ve karakter planlandıktan sonra şimdi elinize göz zevkinize göre bir kaç blok alın. Bir dünya’da geçiyorsa oyununuz ona göre zemini oluşturun. Kısa kısa kullanıcının onlar olmadan ilerleyebileceği blokları atlayarak blokları dizin. Haritanızın taslağının %10’u bittiğinde mekaniklere geçebilirsiniz. Mesela hikaye’de bir odada yürüyorsa adamınız odanın zeminini hazırlayıp konuşmaları planlayın ve komutlarla adamı konuşturun. Bu tabii ki üst seviye bir şeydir. Yazılarla konuşturma da yapılabilir ama tavsiye etmiyorum. Asıl konuya dönücek olursak. Gidip te bir dünya yaratmayın sadece olayların geçeceği yerleri modelleyin.

Bu işler bitince de artık mekanklere geçiceğiz. Haritanızda bol seçenek var ise bir o kadar da uğraşırsınız. Seçenekleri olabildiğince ez tutmaya çalışın ama tek seçenekten fazlası olsun. Dünyanın öbür ucuna mekaniklerin buildlerini yapmaya başlayın bu işlem en son komutlarla klonlanarak ana haritaya taşınacak. Mesela bir oda yaptınız ve bir seçenek var oyun ona göre şekillenecek şeçeneğe göre mekanikler çalışacak ve klonlama işlemi ile haritanın devamı yüklenecek. Kayıt sistemi ise ap ayrıdır. Bir yerde kayıt alırsa oyuncu ki sadece belirli noktalarda kayıt işlemi olacak. Yükleme işlemi içni aynı yerlerin kopyası size lazım olacaktır. Şöyle söylenmek gerekirse blok blok şimdiye kadar yapılan harita bir yere kopyalanacaktır. O kopyadan da daha sonra yüklenme işleminde tekrar kullanım olacaktır. Yani 3. bir klonlama işlemi olacak.

Tabii biz bunları seçeneklere bağladık. Seçeneklerin mantığı nasıl olacak peki ? Basit bir şekilde bloğun datasıyla oynayarak klonlanmış tabelaları ortama yükleyeceğiz ve daha sonra komut bloklarıyla tabelanın datasıyla oynayıp tıklanablir tabelalar oluşturacağız. Tam olarak hiç bir şeyin sırrını burada açıklayamam ama size yetecek kadarını bu rehberin tüm partlarını okuyunca öğrenmiş olacaksınız.

Olabildiğince yerden yüksek yapılarınızı yapın ki haritanın altında dev alanlar kullanacağız. Ayrıca elinizdeki tüm kozları bir haritada oynamayın yarım saatlik oynayış süresi bir harita için yeter kullanıcılar devma haritasını beklesin diyerek ilk partın noktasını koyuyorum. 2. part yakında gelicektir takipte kalın.

————————————————————————————————————————————————————————————

Karanlığı aydınlatmak bizim işimiz. Karanlığa gireni çıkaran da. Bazen de düşenleri kurtardığımız olur. İyi günler … 7/24 Tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Bana ulaş !

Email: meka33@hotmail.com.tr

Gmail: rehber.tadinda2/rehber.tadinda1@gmail.com

Steam/Twitter: Meka33

Meka33