1 sene önce
Rise-of-the-Tomb-Raider

Dünyada ki tüm okurlar tarafından olumlu tepkiler alan ve serisinin son oyunu olan Rise of the Tomb Raider gerçektende başarılı bir yapıt olmayı başardı.

Öncelikle oyun ilk olarak Sibirya’da başlıyor. Tabi oyun sadece dışarıda geçmiyor. Mağaralar bularak yeni şeyler keşfediyorsunuz. Oyunda birçok mağara, sığınak gibi yerler var. Oyunun konusu kısaca şöyle: Lara Croft’un babası peygamberlerden kalan bir ölümsüzlük taşını arıyor ve bu taş üzerinde araştırmalar yaparak bulmaya çalışıyor. Tabi Lara Croft’a bunu bulmaya çalışıyor. Oyunun konusundan pek bahsetmiyeceğim. Çünkü hala oynamayanlar oyunun nasıl oldğunu merak ediyorlar ve çoğu inceleme yazarlarına konuyu paylaşmayın mesajını iletiyorlar. Bende o yüzden oyunun konusundan pek bahsetmiyeceğim.

Oyun ilk önce bizi karlı tepelerde karşılıyor. Oyunun atmosferi gerçektende çok kaliteli ve ayrıntılı olmuş. Oyunun dinamikleri bildiğimiz Tomb Raider serileri ile aynı. Yine atlamalar, zıplamalar, tırmanma gibi birçok dinamikler eski oyunları ile aynı. Hatta Tomb Raider oyununun ilk oyununda ki dinamikleri ile yeni oyununda ki dinamikler arasında çok fazla bir fark yok. Bu yüzden oyunun dinamikleri hakkında çok fazla diyebileceğim birşey yok. Çizgisini bozmayan dinamikler devam ediyor. Eski oyunlarında kamp kurabiliyorduk. Yeni oyununda da aynı seçenek yer alıyor.Ayrıca kamp yaparak oyunu kaydedebilirsiniz. Oyunun avlanma sistem çok güzel. Ne bulursanız avlayabiliyorsunuz. Önünüze tavşan, geyik ve ayı gibi birçok hayvan çıkabiliyor. Ve bunları avlayabiliyorsunuz. Ayrıca oyunun craft sistemi de muhteşem. Yerde ne bulursanız onunla aklınıza gelmeyecek eşyalar ve silahlar yapabiliyorsunuz. Bu arada oyun açık dünya oyunu değil. Oyunu aksiyonlu bekliyorduk fakat Rise of the Tomb Raider bir hayatta kalma oyunu diyebiliriz.

Oyunun grafiklerine gelirsek oyunun grafikleri çok temiz. Yansımalar, görüş kalitesi, doku kalitesi, kaplama gibi birçok grafik ayarları çok güzel. Oyunda ki doku kalitesi daha yüksek olsaydı oyunun grafiklerini ciddi anlamda etkileyebilirdi. Fakat oyunun grafiklerini güzel yapan bir ayrıntı ise yansımalar. Gerçektende piyasada ki tüm oyunlardan yansıma kalitesi çok iyi. Oyunu Pc’de oynarsanız oyunun gölgeleri ve ortamı daha güzel. Diğer platformlarda gölge kalitesi güzel değil ama Pc’de gölgeleri ve atmosferi daha iyi hissedebilirsiniz.  Oyunun havası tam Rise of the Tomb Raider havasına cuk diye oturmuş. Bağzı maralara girdiğimizde görüş mesafesi düşüyor. Çıktığımızda ise görüş mesafemiz yükseliyor. Mağralarda hava kalitesini çok iyi ayarlamışlar. Oyunun grafiklerinde bir sıkıntı yok. Fakat oyunu Xbox One’da oynarsanız grafikleri Pc’ye göre daha düşük olduğunu farkedersiniz. Genellikle oyunun grafikleri güzel.

Oyunun oynanış süresine gelirsek gayet uzun ve konusu güzel. Oyun yaklaşık 30-40 saatlik bir oynanışa sahip. Tabi bu süre oyunda ki yan görevlerle birlikte bir süre. Oyunun bu kadar uzun sürmesi oyunu sıkıcı yapar diye eleştirilere sebep oldu fakat oyun hiç sıkıcı değil ve hikayesi çok akıcı bir şekilde yapımlış. Oyunda bir mağaraya girince mezarlık olduğunu size belirtiyor. Eğer her mezarlığa giripte araştırsak bu oyunu anca 2 günde bitirmiş olurduk. Ayrıca oyunun yan görevleri ana görevleri kadar eğlenceli. Kısaca oyunun seneryosu akıcı ve yan görevleri sandığınız kadar sıkıcı değil. Oyun bir hayatta kalma oyunu gibi. Lara Croft bu oyunda mezar avcısı olmuş diyebiliriz.

Kısacası ben oyunu beğendim. Grafiklerinde ve konusunda hiçbir sorun yok. Oyunun dinamiklerinin eski oyunlara göre aynı olması biraz kötü olmuş ama oyun genel anlamda çok iyi. Oyunun özellikle craft sistemi diğer oyunlara göre çok daha gelişmiş diyebilirim. Oyunu size kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca bu oyunun kalitesine göre parasıda çok uygun. Oyunu Steam’dan 89 TL’ye satın alabilirsiniz.


Yorum Yap Beğen 6
 • AtariKafa

  İnceleme dediğin budur güzel olmuş eline sağlık :)
  Yalnız lütfen resimleri siteye yükleyerek yerleştir.
  (Yazdığın editörün sol üstünde “ortam ekle” butonu var oraya tıklayarak resim yükleyip ekliyorsun.)

  1 sene önce
  • Berkay3310

   Abi ben biliyordum böyle birşeyi ama sorun olacağını sanmıyordum birdahakine eklerim.

   1 sene önce
 • Kaans

  Yazmanın ellerine saģlık

  1 sene önce
 • tk.

  ellerinize sağlık ben de bu oyundan oynuyorum

  8 ay önce