9 ay önce
header

  Race The Sun

    İnsanlar yüzyıllardan beri vakit geçirmek için bir çok iş yapmıştır. Bu nesilde de bizler bilgisayar ortamındaki video oyunları ile vakit geçiriyoruz. Bu video oyunlarına çok iyi bir örnek olacak Race The Sun adlı oyunu bugün incelemekteyiz.

Race The Sun adlı oyun daha çok vakit geçirmek için oynayabileceğiniz türden bir oyun. İlk baktığınızda hiç bir anlamı olmayan fakat sonralardan kendi skorunuzu geçmek için saatlerinizi verdiğiniz türden bir oyun.

Biz bu oyunda güneş enerjisiyle çalışan bir uzay gemisini kontrol etmekteyiz. Güneş enerjisi olmadan bir milimetre bile gidemeyen bu gemiyle zamana karşı başka bir deyişle de güneşe karşı bir yarış içindeyiz.

547dee15e4b0639d1780a80e_w9n2kp   

İlk olarak bahsetmek istediğim şey oynanış. Fizik kuralları bu oyunda da geçerli abartılı bir şekilde uçamamaktayız. Sadece bir cisim yardımıyla ve ya gemimizin kısa süreli bizi zıplatmaya yarayan fonksiyonuyla göklere çıkabiliyoruz. Kontollerimiz bu oyunda oldukça basit ve oynanışı etkilemeyecek şekilde. Bu durum zaten böyle oyunlar için olmazsa olmazlardan.

Şimdi oyunumuza geçelim. Zamanla yarış. Zamanla yarış.. Zamanla yarış… Evet zamanla yarış da bu nasıl oluyor ? Zamanı nasıl durdurabilirsin ki? Nasıl zamanı geçebiliriz? Tabiki de bu olayda ekstra yardımlar almaktayız. Bizim hızımız arttıkça zamanı biraz geri alabiliyoruz. Şekilde de görüldüğü gibi hız bonusları bizim sonumuz olan gün batımını biraz geciktiriyor. Kaçınılmaz sonu erteleyip yarışa devam ediyoruz. Bir ölüm kalım mücadelesi de denilebilir. Mümkün olduğunca hız kaçınılmaz sonun gelmesini yavaşlatacaktır.

 

Öncelikle bildiğiniz gibi bu tür oyunlarda skor olmadan olmuyor peki nasıl skor kazanıyoruz diyorsanız ona da bir cevabımız var. Şekilde gördüğünüz gibi mavi renkli “Tris” leri toplayarak puan kazanabiliyoruz. Her 5 Triste ise bir katlayıcı verilir. Yani ilk katlayıcınızı aldığınızda toplanan Tris lerin puanı artacaktır.

Peki biz bu uzay gemimizi nasıl geliştireceğiz? Oyun arayüzünde bulunan Gemiyi Konfigüre Et bölümünden gemimize bazı özellikler ekleyebilmekteyiz. Bakıldığında aslında çok fazla yapacağımız birşey yok fakat hayat kurtarıcı işler de var. Ben oyunda 25. Seviyeye gelmişsiniz gibi anlatıyorum şuan. Gemimize sadece 3 tane geliştirme takabilmekteyiz. Magnet 2 adlı geliştirmeyi takmanız sizin yakınından geçtiğiniz Trisleri toplamanızı sağlayacaktır. “Jump, Armor Storage”ları ise zırh bonuslarını ve zıplama bonuslarını depolamanızı sağlar. Bu sayede erken ölüm riskini de azaltmış olmaktayız. Turning Jets sizin dönüş hızınızı arttırır oyunda keskin dönüşler çok önemli bu sizin mutlaka işinize yarayacaktır. Son olarak ta Bataryamız. Bu batarya bizi 5 saniyeliğine güneş ışığı olmadan da yaşatıcak. Her puan önemli olduğu için bu oyunda 5 saniye deyip geçmeyin hayat bile kurtarır.

Oyunda en üst level 25. Bu levela gelirken birçok bonus ve harita da açıyorsunuz. 25 level olunca bayağı bir avantaj yakalabiliyoruz.

Bizim seviye atlamamızı sağlayacak tek şey görevlerdir bu oyunda. Oyunun ana haritalarında bu görevleri yapabilmekteyiz. Bu görevler genel olarak kolay ama bazen insanı çıldırtacak derecede de olabilmekte.

İlk harita temel haritamız yavaş ve sakin bir biçimde geçiyor. Peki daha sonrası ne olacak? Bu haritayla mı sınırlıyız? Tabiki de değil. Apocalypse kelimenin tam anlamıyla sizi çıldırtacak. Bu kadar da zor olur mu dedirten türden bir harita. Şunu söyliyeyim görmeden oynarsanız bile daha uzun yaşarsınız. Bu haritayla da kalmadık tabiki de oyunun 25. seviyesinde açılan haritamız “Labyrinth”. Bu haritada gemiyi üstten görebiliyoruz adeta kolay bir labirent gibi bir oynanışı var. Bu haritada farklı olarak ampulleri toplamaktayız puanlar için.

 

Biz denedik siz de deneyin, görüşlerinizi bildirin. Aman diyelim sabahlara kadar oynamayın, sağlığınızdan da olmayın. Zamana karşı mücadelenizdeki halinizi görüntüleyin bize de gönderin.

Oyun editörü ile hazırlanmış haritaları da denemeyi unutmayın ve ya hazırladığınız haritalar var ise bize gönderin.

 

 

Portalyus – Sitede yer alan tüm içeriğin hakları saklıdır.

 


Yorum Yap Beğen 2