9 ay önce
No Man's Sky Kapak

No Man’s Sky gerçekten çok konuşuldu çok yorum yapıldı ve artık oyun çıktı bazılarımız aldı bazılarımız alamadı o şuan ki konumuz değil ama aldığımıza değdi mi o biraz tartışılacak bir konu. 59.99$’lık bir fiyat etiketine sahip bu fiyata değer mi incelememizde göreceğiz. Teker teker alan alan inceleyeceğiz oyunu. PC sürümü alınır mı alınmaz mı ona da yer vereceğim yazımda. Konsol sürümlerini almak mı daha avantajlı olur yoksa PC sürümünü mü bunlara hep yer vereceğim.

Sorunlu PC sürümü

Öncelikle PC sürümünü bir kenara alıyorum. Daha çok erken PC sürümünü ele almak için. Son sürüm bir CPU’nuz yoksa oyununuz çöküyor açabilseniz bile FPS sıkıntıları yaşıyorsunuz. Tabi bunlar herkes için geçerli değil her sistemde aynı hata yaşanmıyor. PC için yamalar çıkarıldı en azından bu sorunlardan birazı geride bırakıldı ama halen oyunda PC için sorunlar var.

Performans bu oyunda olmazsa oyun oynanmaz ve şuan PC sürümünde performans sıkıntısı çok fazla. Yapımcı yamalar çıkararak bu oyunu sorunsuz bir hale getirmeye çalışıyor diyebiliriz. Gece gündüz demeden uğraşıyor tabi bu da bizlerin takdirini kazanıyor. Oyun tam olarak 5 gün önce PC için daha önce de PS4 için çıktı. PlayStation 4 için alınır mı alınmaz mı ona sonra değineceğiz. Şuan için sorunların giderilmesi için uğraşılıyor.

Oyunu almalı mıyız ?

Bu süreçte sadece şunu söyleyebiliriz alırsanız biraz beklemelisiniz oyunun sorunlarının giderilmesi için ama ben bekleyemem derseniz şuan için ayırdığınız parayı başka oyunlara yatırın. 1 ay gibi bir süreçten sonra oyun tam olarak oynanabilir bir şekilde karşımıza çıkacak gibi duruyor. Yapımcılar feedback’lere göre sorunları çözmeye çalışmakta. Yakında da ek paketler ve oyunu etkileyecek yamalar da çıkartabileceğinden oyunun ilk sürümünü oynamak istemiyorsanız yine bekleyin. Oyunu kötülemek yanlış olur incelememizde de göreceksiniz bekleildiği igbi bir oyun sadece küçük bir süreç geçiriyor. Bazı yorumculara göre de PlayStation 4 versiyonunun satılması için PC versiyonu bozuk olarak çıkarılmış ama bize göre bu yanlış bir yorum. Yapımcı en kısa sürede bu bozuklukları düzeltecektir. Sabırlıysanız şimdiden alın bir kenara koyun oyunu, yapımcının bloğunu takipte kalın ve ne zaman sorunlar giderilirse o zaman oyuna başlayın.

Oyunun PlayStation 4 versiyonu

Oyun öncelikle sadece PC sürümü için erken çıakrılmış. PS4 versiyonunda ufak tefek sorunlar bulunmakta ama önemli bir sorun gözetmiyor şuanlık. Elimizdeki PS4 sürümünden oyunun incelemesini de yapacağız. PlayStation 4 verisiyonunda PC’deki gibi sıkıntılar yok daha uygun bir durumda konsol sahibi olanlar için. Zaten konsollarda bu oyunun zevkinin daha çok çıkacağını düşünüyorum.

Dilerseniz oyunun incelemesine giriş yapalım daha sonra da oyunu puanlayalım.

Oyuna Genel Bakış

Oyunda her oyuncu random yaratılmış bir gezegende başlıyor bunu bir kenara alalım yani herkesde aynı gezegen yok. Sayısız gezegen olduğu söylenebilir yani. Düştüğünüz gezegende kaynak toplayacaksınız. Oyunda şuanlık keşif, kaynak toplama, düşman botlarla savaşlar ve ticaret yapabilirisiniz. Ticaret sistemi gelişmiş bu konuda geyet iyi bir iş başarmış yapımcı bu konuda tartışılabilecek bir şey yok. Savaşlar biraz daha geliştirilmeli silah çeşitliliği olsa da yetersiz kalıyor bunlar. Hayatta kalma odaklı bir oyun olduğu için hepsi tek noktada birleşiyor. Hayatta kalmak için savaşmanız lazım, savaşmanız için silahınızı ve zırhınızın kullanığı kaynakları toplamanız lazım, kaynak toplamak için de keşif yapmanız lazım tüm bunları yaparken de aynı zamanda hayatta kalmanız lazım yani bir döngü içerisinde her şey. Ayrıca ek olarak ta ticaret yaparak ek şeyler de yapabilirsiniz. Keşfedilecek onlarca mekan ve gezegeniniz var. Alt tarafta teker teker kategoriler şeklinde incelendi oyunumuz bakabilirsiniz.

Daha başka yerlere girmeniz gerekirse keşif noktaları bulunmakta bu noktalardan gezegeninizi tarayabilirsiniz. Geminizi ilk görevden sonra tamir ettikten sonra geminizle hızlıca uzak mesafeleri geçebilirsiniz. Geminin indirilmesini kendiniz yapıyorsunuz önce biraz alışmanız zor olabilir tıpkı bir uçak gibi indiriyorsunuz.

Bunların dışında kaynak toplarken karşınızda bir tehlike var eğer düşman botlardan birisi sizi görürse kaynağı topladığınızdan itibaren yavaşça size yaklaşıyor ve saldırıyor bu robotlardan kaçınmak en doğrusu diyebiliriz.

Oyunda Yapay Zeka 9.5/10

Yapay zeka tartışılabilir bir konu kimine göre az olması iyidir kimine göre ise kötüdür. Bu oyunda yapay zeka yeterli derecede normallik gösteriyor. Oyunda bize karşı agresif olan robotlar var bulunduğunuz gezegenin üzerinde kaynak toplarken gezegenini korumaya çalışan robotlardır bunlar. Algılaması ve görüşü olması gerektiği gibi. Ender yaratıkların da yapay zekası olması gerektiği gibi. Daha iyisi olabilirdi ama tam olarak üst sınır ve alt sınırın arasına oturtmuşlar. Yapay zeka puanlamamızdan 10 üzerinden 9.5 alıyor.

Oyunda Oynanış ve Hissiyat 8/10

Bu oyundan fazla bir oynanış beklemeniz gerekmez ama hissiyat olması gerektiği gibi değil. Başka bir gezegende olduğunuzu bir zırhınız olduğunu hissettirmiyor. Çok basit ele alınmış oynanış konusu daha da geliştirilip bize sunulması gerekirdi. Silahların kullanılışı bile tam olarak doğru hissiyatı vermiyor. Tabi bunların haricinde bir geminiz var ve gemi sürüşü gayet iyi hissiyatı mükemmel. Geminin indirilmesi bile farklı bir biçimde gerçekten kullanılıyormuş gibi hissiyat veriyor. Oynanış ve Hissiyat puanlamamızdan 10 üzerinden 8 alıyor.

Oyunda Modelleme ve Grafik 7.5/10

Oyunda modellemeler gayet başarılı. Bakıldığında günümüz grafiklerinden ödün vermiyor. Baktığınızda biraz basit kaldığını görüceksiniz zaten ama genel olarak iyi grafikleri var. Görüntüyü bozacak şeyler yok güzel bir manzara sunabiliyor oyun bize oynarken. Modelleme ve Grafik puanlamamızdan 10 üzerinden 7.5 alıyor.

Oyunun Amaca Uygunluğu 9/10

Oyunun hikayesini hemen size vereyim uzay geminiz bir gezegene düşüyor ve siz o gezegeni keşfedip uzay geminizi tamir ediceksiniz. Bu kadar yakalşık 2 saatlik bir kaynak toplama sürecinde hayatta kalma amacınızın olduğunu öğreniyorsunuz zaten. Tamamen keşif ve hayatta kalma odaklı bir oyun. Zırhınızdan silahınıza kadar her şey kaynaksız çalışmıyor yani hayatta kalmak için kaynak toplamalısınız kaynak için de düşman botlardan kaçıp keşif yapmalısınız. Oyunda keşif yaparken farklı yerler de görebiliyorsunuz çeşitlilik ve içerik zengin denebilir. Oyunun amacına uygunluğu puanlamamızdan 10 üzerinden 9 alıyor.

 Oyunda Hatalar 0,5 ( PS4)

Başta da belirttiğimiz gibi PS4 sürümünde ufak tefek oynanışı etkileyen hatalar mevcut bu hatalar PC sürümüde de bir hayli fazla neredeyse kullanıcılar çökmelerden ve performans sıkıntılarından bilgisayarlarında oyuna giremiyorlar ve oynayamıyorlar. PS4 sürümü için 0.5 puan buradan kırılıyor.

Oyunda Yapılabileceklerin Çeşitliliği

Oyunda genel bakışta da bahsettiğimiz gibi sadece keşif, kaynak toplama, düşman botlarla savaşlar ve ticaret var. Bunlar az gibi gözükse de yapılabilecek şeyler sınırlı olabilir böyle bir oyunda fakat bir kaç küçük ekleme olmadan oyunucular sıkılacaktır. Bu haline ek olarak yeni şeyler getirilmezse bu oyun uzun süreli oynanmaz. Oyunda Yapılabileceklerin Çeşitliliği puanlamamızdan 0.5 puan kırıyor.

 Oyun ve Fiyatı

Oyun ve Fiyatı gayet uygun 60 Amerikan Doları için bu oyun uygun bir teklif olarak görülmekte. 150 Türk Lirası olarak para birimimize çevirirsek herkes 1 aylık arta kalan parasıyla alabilir bu oyunu. Uzun süreli oynanılabilecek bir oyun daha da yeniliklerin eklenileceğini de düşünürsek 150 TL bu oyuna verilir. İlk baştaki PC ile ilgili açıklamamızı okumadıysanız almadan önce okuyun derim alıcaksanız da bir kenara koyun oyunu şimdilik kenarda bulunsun.

Genel Puanlama

Portalyus PS4 için: 7,5/10

Portalyus PC için: Non/Non

Oyun’u Satın Al

Steam‘den güvenli satın al:

 


Yorum Yap Beğen 4