9 ay önce
indir

Magicka, büyücüleri taban almış fantezi dünyasına geçiyor da diyebileceğimiz bir Aksiyon/Macera oyunu olarak bugünkü incelememe konu olacak.

Asalarımızla ve yardımcı ekipmanlarımızla goblinlerle savaşıcak, uğruna savaşacağımız köylüler olacak. Büyüleri kombine edip düşmanları bozguna uğratacağız. Şimdi de biraz oyunun detaylarına inmek gerekirse şöyle anlatılabilir oyun.

İlk olarak solo yani tek olarak ön plana çıkıp tek başınıza ilerleyebilirsiniz ve ya cooperative seçeneği bulunduğu için en az 2 kişilik en fazla ise 4 kişilik bir takım kurarak savaşa çıkabiliyoruz.

Oyunun hikaye bölümü ve özel büyücülerin savaştığı çok oyunculu bölümü var. Bugün solo olarak hikaye bölümünü ele alacağım ve size bu oyunu tanıtacağım.

Magicka efsanesinde çeşitlilik bol ve bir sürü seçilebilir karakter bulunmakta. Bu hem işinizi kolaylaştıracak hem de biraz da olsa zorlaştıracak. Düşünün 15 tane karakter var ve hepsinin ayrı özellikleri ve dezavantajları var. Kiminin eli silah tutuyor kimi ise de tam bir büyücü ve büyü kullanarak temel saldırısını yapıyor. Bu önemli seçim yapıldıktan sonra hikayeye başlaması çok kolay. Birden direkt olarak hikayenin içine alıyor ve siz daha ne olduğunu bile anlamadan savaşa sokuyor sizi.

indir (1)

Oyunda sol altta büyü slotları bulunmakta bunları klavyenin tuşlarıyla seçebiliyoruz. 5 tane büyü seçebilmekteyiz. 5 tane büyü seçmek ne işime yarıyacak derseniz bunlar sizin kombinasyon yapmanızı ve daha güçlü vurmanızı sağlamaktadır.

Magicka-1

Öncelikle her Türk insanı gibi saçma sapan kombinasyonlar yapacaksınız ki bu en iyi şey öğrenmek denemeden olmayan bir şey. Öncelikle deneyin ve kombine edin ki ne işe yaradığını öğrenin birleşimlerin.

Oyunda büyülü kılıç, taş top ve lazer saldırısı yapılabilmekte kombineler ile. Defansif olarak da kalkan kombinasyonları yapabiliyoruz.

Oyunda 12 bölüm var. Her bölümde de en az bir tane de bölüm patronu var. Bazen çıldırırsınız bazen de kolayca geçersiniz. O sizin yeteneğinize ve işi çabuk kavramanıza bağlı. Direkt olarak savaşa atılıp ön planda savaşamazsınız. Bir büyücü olarak uzaktan çalışıp hedefi öldürmeye çalışacağız. Oyundaki yaratıkların menzili çoğunlukla yakın olduğu için geride savaşmak bu oyunda bir avantaj.

3 temel saldırı tipi var. Birinci olarak normal asa saldırımız. Büyülerimizi asalarımızda kombine ederek saldırırız ki bazen iş görse de bazen yetersiz kalmakta. İkinci olarak güçlü saldırımız. Lazer ışını göndermek gibi yeteneklerimizi bu ikinci saldırı tipiyle yapabiliyoruz. Üçüncü olarak ta toplu saldırı. Bu ksıa menzilli bir saldırı. Etrafımızda bulunan herkeze zarar verecektir. Bazen hayat kurtarsa da tek bir kişinin olduğu yerde boş bir işlevden başka bir şey değildir.

Temel olarak bakıldığında 3 element ön planda su, ateş ve buz ekstra olarak da bezen yıldırımı görebilmekteyiz ki bazen yıldımı kullanamazsınız çünkü kısıtlı süreyle kullanılabilen bir büyü bir süre sonra tekrar aktif olur . Bunlar ile kombine edilen büyüler yan büyüler olarak da görülebilir. Ana büyüler kendi aralarında kombine edilemez ve tek başlarına da pek aktif oldukları söylenemez. Yan büyüler bu safhada devreye girerek hayat kurtarıyor diyebiliriz.

Strateji bakımından da çok zengin bir oyun olarak da görülebilir. Oyuncular kendilerine has binlerce taktik geliştirebilir bu oyunda.

Genelleme yapılacak olursa takımınızı kurun ve ya tek olarak ön safhada savaşın ve yaratıklara büyülerinizle ızdırap çektirip yok edin. Bütün olarak güzel ve gayet de oynanabilirliğini korumakta ve önümüzdeki en az 5 yıl gibi bir süre de koruyacak bir oyun.

Oyunu satın almak için:

Magicka hakkında neler biliyorsunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz.


Yorum Yap Beğen 3
 • Berkay3310

  Oyunlara 100 üzerinden veya 10 üzerinden puan versene diğer incelemelerde gördümde hoşuma gitti eğer istersen tabii.

  9 ay önce
  • Meka33

   Ben hiçbir konuda derecelendirildiğini görmedim olan bir konunun linkini verirseniz uygun bir şey ekleyebilirim.

   9 ay önce