9 ay önce
ss_b208def4d78a761118a0a79ed9f9d93992d831c4.600x338

Bilindiği gibi steam oyun geliştiricilerine ve ya daha yeni başlamış üreticilere oyun pazarında oyunlarının yer alması amacıyla küçük bir ücret karşılığında bir şans verir. Bu sisteme greenlight adını vermekteyiz. Greenlight’ta bulunan oyunlar kullanıcılar tarafından oylanır. Steam da en uygun içerikleri steam pazarına çıkarır. Türklerin de oyun sektöründe olmasını eminim ki hepiniz istersiniz. Bu işin de bir temele ihtiyacı var. Bu temeli üreticiler Greenlight’ta atıyor. Biz de bugünkü listemizde Steam Greenlight’ta bulunan en iyi 3 yapımı sizler için derledik.

 

1- Painted Memories

Listemizin birinci sırasında etkileyici bir Türk yapımı bulunmakta. Oyunun ismi Painted Memories. İlk olarak oyun bir aksiyon/macera oyunu. Listemizin ilk sırasında bulunan oyunun biraz da detayına inelim.

13015015_10154813553628327_2136849594_n                                              icon2

Oyun tamamen Unreal Engine 4 ile inşa edildi. Bize mükemmel bir atmosfer sunacak olan bu oyunun başarılı olabileceğini sanmaktayız.

Elinizde bir crossbow ve diğer elinizde de bir meşale, kayıpsınız ve nereye gideceğinizi bulmaya çalışıyorsunuz. Hikaye bazında sizi yönlendiren hiç birşey yok. Sadece karanlık bir ortamda elinizdekilerle kendinizi rahatlatıyor ve nereye gidiceğinizi bir umutla bulmaya çalışıyorsunuz.

Hikaye parça parça çözümlenirken karşınıza eşi benzeri görülmemiş yaratıklar, saldırgan canavarlar çıkıyor. Ensenizde ölümün kokusu ve elinizde tek kalan kendi iradeniz ve eşyalarınız. Bu maceradan sağ kurtulabilecek misiniz ve ya yoldaki ilk düşmanı görüp kaçacak mısınız ?

Oyun Dark Souls oyunundan ve Path of Exile oyunundan biraz da olsa esinlenilmiş. Atmosferinde ve oynanışında biraz da olsa bunların eserini görüceksiniz. 3-4 saatinizi çalarak size kaliteli bir vakit geçirtecek.

Tanıtım videosuna da bir göz atalım :

Useless Machines’in Greenlight’a çıkardığı bu oyun kısa sürede iyi yerlere girebilecek bir oyun.

useless_machines

Greenlight Sayfası: Painted Memories

Useless Machines Steam Grubu: Useless Machines

 

2- Head Shot

Listemizin ikinci sırasında size eğlenceli dakikalar yaşayacağına inandığımız bir Türk yapımı bulunmakta. Oyunun ismi Head Shot. Şimdi de bu oyunu detaylı olarak tanıyalım:

Head Shot küçük çaplı eğlenceli dakikaları size yaşattıracak bir FPS oyunu. Geliştirilmeye açık bir oyun olmakla beraber şuanlık listemizde 2. sırada bulunmakta. Oyun genel olarak eğlence için tasarlanmış basit old school grafikleri içermekte. Genel olarak güzel bir görünümle karşılayan bu oyunu arkadaşlarınızla da oynayabilmektesiniz. Eğer steam pazarında yer alırsa gerekli güncellemeler ile tam sürüme çıkarıldığında bize daha iyi bir zevk vereceği gibi şuanlık tatmin etmekte.

InGame1 InGame2

Tam olarak bakıldığında eksik gibi görünmekte. Unutmayın bu şuan geliştirme sürecinde olup tam sürümüne çıkarılmamıştır. Eşşiz maceralar yaşamasanızda size 15-20 dakikalık kısa oyunlarla eğlenceli zamanlar sunacak.

Counter Strike oyunundan tanıdığımız kasa açma sistemini de yapımcılarımız eklemeyi planlamakta.

Perk sistemi geekli güncellemelerle tam olark aktif olacaksa simdilik 3 sınıf perkimiz var. Yapımcıların söylediklerine göre de araçlarda oyuna renk katmaya devam edecekmiş.

Animasyonları bile tam olarak yapılmamış bir oyun için nasıl bu kadar rahat iyi olduğuna karar verebiliriz diye düşündüğümüzde karşımıza şu cevap çıkıyor. ” Bu oyun Türk piyasasında bir başyapıt! ”

Buyrun tanıtım videosuna hep birlikte göz atalım:

Greenlight Sayfası: Head Shot

3- Flight 787 – Advanced

Listemizin üçünci sırasında güzel bir Türk yapımı gerçekçi uçuş simulasyonu bulunmakta. Oyunun ismi Flight 787 – Advanced. Hadi gelin biraz da detaylara inelim.

Oyun android sürümünden Pc portuna aktarılarak yapılmış bir yapım. Şuanda android sürümüne göre inceleyecek olursak ( ki yakında PC sürümünün farkı olamayacaktır ) gayet başarılı bir şaheser. Gerçekçi uçuş efektleri ve uçaklarla karşımıza çıkan oyunda keyifli zamanlar ve bir simülasyonda bulunması gereken herşeyi bulucaksınız.

Güncellemelerle daha da iyi bir forma giden oyuna giderek daha iyi sürülecek araçlar ekleniyor. İdris Çelik adlı geliştiricimizin bu oyun için verdiği emekler boşa gitmeyecek gibi gözüküyor. Olabildiğince kullanıcıya pilot hissi yaşattırılarak tasarlanan oyunda uçuş oldukça kolaylaştırılmış. Her uçağın kokpitleri farklı olsa da genel olarak aynı sistemlerle çalıştığı için kullanıcıların zorlanacağı farklı özellikler bulunmamakta. Gamepad ve ya klavye ve fare kombinasyonuyla oynanabilen oyun yakın zamanda büyük beğeniler toplayacak. Normal uçuş simülatörlerinden farklı olarak daha kolay bir oynanışa ve gerçekçi pilot hissi kullanıcıya yansıtılmıştır.

Greenlight Sayfası: Flight 787 – Advanced

İdris Çelik Web Sitesi: İdris Çelik

 

Bu oyunlar ileride belki de geliştirilerek oyun piyasasının unutulmazlarından birisi olacak. Elimizde bulunan 3 yapımı beğendiniz mi? Peki siz hangi oyunu steam pazarında görmek istersiniz? Yorumlarda belirtiniz.


Yorum Yap Beğen 3
 • penislvanya

  Sırf türk yapımı diye her oyunu desteklemeyi doğru bulmuyorum. Eyvallah tabikide türk yapımcılar çoğalsın,steam’de türk oyunlarıda belli bir sayıya ulaşsın ama şuan içinde bulunduğumuz dönemde insanlar türk yapımı diye iğrenç grafikli,hikayesi bir çocuk tarafından yazılmış gibi, içeriği sayılı olan birkaç haftada rahatlıkla yapılabilecek oyunları ” türk yapımı diye +++++” ” türk yapmış respect” …
  doğru bulmuyorum. onun dışında

  haber için teşekkürler emeğe saygı

  9 ay önce
 • Meka33

  Geniş çaplı bir haber değildi. Türkiye’de yaşamaktayız ve Türk oyuncular artık Türk oyunlarını görmek istiyorlar ki bunun temel yeri olan Greenlight’ta şuan bulunanları derledim. Yakında tek Türk yapımlarını kapsamayacak gerçekten daha da kaliteli olan oyunları bir listede derliyeceğim. Bu arada bunlar da gayet yeterli ve hoş oyunlar. Üreticilerle görüşüp en iyilerini listede barındırmaya çalıştım. Bunun gibi yapımları ve geliştiricilerini desteklersek en azından biraz da olsa piyasaya kaliteli Türk oyunları kazandırabiliriz. Okuduğunuz için teşekkürler…

  9 ay önce